• Yazılar
  • .
  • Evreşe Belediyesi hotspot.net.tr'yi Tercih Ettti

Evreşe Belediyesi hotspot.net.tr'yi Tercih Ettti


Çanakkale İli'nin Gelibolu İlçesi'ne bağlı Evreşe Beldesi ileri görüşlü teknolojilere yatırım yapma kararı alarak Belde'nin tüm mahalle ve sokaklarında hotspot internet hizmeti sağlamaya başladı. 

Uzun yıllardır Belediye binasında ve Belde meydanında ücretsiz olarak kablosuz internet hizmeti sağlayan Evreşe Belediyesi Covid-19 pandemisiyle beraber artan iletişim ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu hizmetini tüm sokaklara yayma kararı aldı ve sistem kurulumunda Birkaç Şey Teknoloji’yi tercih etti.

Kurulumlar yapılırken yazılım ve log ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda mevcut yapının yetersiz olduğu, log tutulmadığı, doğrulama yöntemleriniz yetersiz olduğu ve kullanıcı yönetiminin hiçbir şekilde yapılamadığı gözlemlendi. Sistem kurulumuyla beraber Hotspot.net.tr yazılımına da geçiş yapılma kararı alındı. Bu kararla beraber tüm sistem yeniden inşa edilerek, profesyonel bir yapıya geçiş yapıldı.

Sadece belediye merkezinde bulunan yayın noktaları her sokağa taşındı, tüm güvenlik kameralarının bulunduğu noktaya 1 adet internet dağıtım anteni eklendi ve bu antenler 50+ kişinin anlık olarak internete erişebileceği bir yapıya sahiptir.

Anlık olarak 500+ kişinin kullanabileceği bir yapı kurularak tüm Evreşe halkının kullanımına sunuldu.

Yine Evreşe Belediyesi’ne ait olan otobüslerde de Turkcell 4.5G altyapısından faydalanılarak seyahat halindeyken internet erişimi sağlanabilecek mobil internet erişim noktaları oluşturuldu. Şuan için 2 otobüste anlık olarak internet erişimi sağlanmaktadır ve yine bu internet vasıtasıyla otobüsler içerisinde bulunan güvenlik kameraları Belediye Bilgi İşlem sistemleri üzerinden anlık olarak takip edilebilmektedir.

Şuanda Evreşe’de bulunan konutların %95’i, sokaklarında %60’ı ve otobüslerin %100’ü internet erişimi alabilecek durumdadır. Artan ihtiyaçlara yönelik olarak altyapı belirli aralıklarla güncelleniyor olup, kapasite artırım çalışmaları yapılmaktadır.


Evreşe Belediyesi İnternet Hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için Belediye'nin hizmetini tanıttığı web sitesi olan www.evrese.net.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.